Türkiye’de 125 Bin Yabancı Öğrenci Öğrenim Görüyor

PRNet Türkiye’de öğrenim gören yabancı öğrenciler konusunda yapılan istatistikleri inceledi ve 125 bin 138 yabancı uyruklu öğrencinin Türkiye üniversitelerinde öğrenim gördüğünü açıkladı. Yapılan istatistiki araştırmalara göre Türkiye’de 125 bin yabancı öğrenci öğrenim görüyor. PRNet Yüksek Öğrenim Kurumu(YÖK)’nun yaptığı açıklamaları ve medya yansımalarını göz önünde bulundurarak Türkiye’de öğrenim gören yabancı uyruklu öğrenci sayısını 125 bin olarak açıkladı. En çok yabancı uyruklu öğrencinin 35 bin 735 kişi ile İstanbul üniversitelerinde öğrenim gördüğü açıklandı. En çok yabancı uyruklu öğrenci bulunan iller sıralamasında İstanbul’dan sonra Ankara ve Eskişehir yer alıyor.

Türkiye’ye her yıl binlerce yabancı uyruklu öğrenci öğrenim görmek için geliyor. PRNet’in açıkladığı istatistikler şu an Türkiye’de 125 bin 138 yabancı uyruklu öğrencinin öğrenim gördüğünü söylüyor. Ülkede öğrenim gören misafir öğrencilerin büyük çoğunluğu İstanbul üniversitelerinde bulunuyor. İstanbul’da 35 bin 735 yabancı uyruklu öğrenci yaşıyor. Ankara üniversitelerinde 10 bin 936 misafir öğrenci öğrenim görüyor. En çok yabancı uyruklu öğrenci bulunan Eskişehir’de 6 bin 675 misafir öğrenci bulunuyor. Türkiye’nin başka illerinde ve üniversitelerinde de öğrenim gören yabancı öğrenciler var. Yabancı uyruklu öğrenci sayısının ileri senelerde daha da artması planlanıyor.

Yabancı Uyruklu Öğrenci Sayısını 350 Bine Çıkartacağız

Uluslar arası Öğrenci Dernekleri başkanı Dr. Ali Bolat yaptığı açıklamalar ile şu an ülkemizde bulunan 125 bin yabancı uyruklu öğrenci sayısını 350 bine çıkartacağız dedi. Türkiye yabancı uyruklu öğrencilere verdiği YTB bursu ile dünyaya örnek oluyor diyen Bolat, her yıl binlerce yabancı öğrenci burs için başvuru yapıyor dedi. Başvuru yapan öğrencilerden birçoğu bursu kazanamasalar bile kendi imkânları ile ülkemize öğrenim için geliyor diyen Ali Bolat, giderek artan talep gösteriyor ki yakın zamanda ülkemizde öğrenim gören yabancı uyruklu öğrenci sayısı 350 bine çıkacak diye konuştu. Yabancı öğrenciler için yapılan çalışmalar ile sayının daha da artacağını açıkladı.

Türkiye’de Öğrenim Gören Yabancı Uyruklu Öğrencilere Müjde

Türkiye’de öğrenim gören yabancı uyruklu öğrencilerin durumu ile ilgili Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 11. Uluslar arası Öğrenci Buluşmaları (UDEF)’nın final bölümünde açıklamalar yaptı. Cumhurbaşkanı yabancı uyruklu öğrencilerin tüm sorunlarının çözüleceğini ve ülkemizde rahat ve huzurlu bir şekilde öğrenim görmelerinin sağlanacağını söyledi. Eskiden ülkemizde öğrenim gören öğrencilerin çalışma izni olmadığını fakat yapılan çalışmalar ile yabancı uyruklu öğrencilere çalışma izni getirileceğini açıkladı. Uluslar arası öğrencilerin ikamet yenileme belgeleri konusunda yaşadıkları sıkıntıya son veriyoruz diyen Erdoğan, Göç İdaresi Başkanlığı’na gidip uzun süre beklemek zorunda kalan öğrencilerin artık ikamet yenileme belgelerini okudukları üniversiteden alabileceğini açıkladı. Yine genel sağlık sigortası konusunda sorun yaşayan yabancı uyruklu öğrenciler için 3 ay bekleme süresi olmadan hemen sigorta hizmetinden faydalanmalarının sağlanacağı müjdesini verdi.