Suriyeliler Akın Akın Suriye’ye Dönüyor

Türkiye’nin dört bir yanında ikamet eden Suriyeliler bayram tatili için ülkelerine dönüyor. 2011 yılında Türkiye’ye savaştan kaçan sığınmacılar olarak gelen Suriyeliler akın akın Suriye’ye dönüyor. Ramazan Bayramı’nı ülkelerinde geçirmek isteyen Suriyeliler Kilis’te bulunan Öncüpınar sınır kapısından ülkelerine geçiyor. Büyük bir yoğunluğun yaşandığı Öncüpınar sınır kapısında binlerce Suriyeli ülkelerine gidebilmek için uzun kuyruklar oluşturdu. Sınır kapısına geceden gelen Suriyeliler geceyi çadırlarda geçirdi. Sabah 8’de kontrollü bir şekilde sınır kapısından geçirilmeye başlandı. Kilis Valiliği’nden randevu alan 74 bin Suriyeliden 8 bin Suriyeli sınırı geçerek ülkelerine geri döndü.

Yıllardır Türkiye’de sığınmacı olarak ikamet eden Suriyeliler Ramazan Bayramı’nı ülkelerinde geçirmek için Öncüpınar sınır kapısına akın ediyor. Türk Silahlı Kuvvetleri ile Özgür Suriye Ordusu (ÜSO) tarafından Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı operasyonları ile Suriye’nin birçok bölgesi güvenli hale getirildi. Azez Mare, Soran, Aktarin, Çobanbey, Afrin, Carabulus ve Elbab gibi temizlenen Suriye bölgeleri için geçiş izni isteyen Suriyeliler, güvenli hale getirilen yaşam bölgelerine geri dönüyor.

Suriyeliler Bayram İçin Ülkelerine Gidiyor

Ülkede bulunan binlerce Suriyeli Ramazan Bayramı nedeniyle Suriye’ye gidebilmek için Kilis’te bulunan Öncüpınar sınır kapısına akın etti. Geceden sınır kapısına yığılan Suriyeliler gece boyunca kurulan çadırlarda konakladı. Sabah 8 itibarı ile aşamalı olarak sınır kapısından geçerek ülkelerine gitmeye başladılar. Suriyeliler sıra kavgası, kendi vatandaşlarının eşya ve paralarını çalmak gibi nedenlerle zaman zaman kavgalar ve tartışmalar yaşadı. Suriyelilerin bayram için ülkelerine gitme istekleri Öncüpınar sınır kapısında büyük bir yoğunluk ve arbede yaşanmasına sebep oldu. Türkiye Cumhuriyeti polisi ve sınır kapısı görevlileri ile Suriyelilerin ülkelerine gidebilmeleri için hizmet veriyor.

Suriyelilerin Ülkelerine Geçiş İşlemleri

Uzun zamandır Türkiye’de sığınmacı olarak barınan Suriyelilerin kendi ülkelerine geçiş işlemleri sınır kapısında pasaport polisleri tarafından yapılıyor. Göç İdaresi kayıt kontrolü yapılan Suriyeliler Gümrük Muhafaza Müdürlüğü ekipleri tarafından kontrolden geçiriliyor. Suriyelilerin geçiş işlemleri Göç İdaresi İl Müdürlükleri ve Emniyet Müdürlüğü polis ekiplerinin nezaretinde tamamlanıyor. İl Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından kurulan sağlık merkezinde yanlarında aşı kartı bulunmayan 0-15 yaş arası çocuklar aşılanıyor. Göçmen çocukların ve ailelerin korunması ve gözetilmesi amacıyla sağlık ekipleri de yoğun bir çalışma performansı sergiliyor. Göç İdaresi Müdürlüğü, Emniyet Müdürlüğü, Sağlık Müdürlüğü ve Gümrük Muhafaza Müdürlüğü tarafından gerekli inceleme ve kontrollerden geçen Suriyeliler otobüslerle ülkelerine gönderiliyor.

Suriyelilerin Ülkelerine Yolculuğu

2011 yılından bu yana Türkiye’de sığınmacı olarak ikamet eden ve her yıl sayıları artan Suriyeliler Ramazan aryamı için ülkelerine gidiyor. Suriye’ye geçiş yolculuğunda Öncüpınar sınır kapısında büyük bir yoğunluk yaşanıyor. Sınır kapısında eşyalarını yanında götürmek isteyen Suriyelilerin eşyaları taşıyamayıp el arabaları ile eşyaları çektikleri gözlemlendi. Genç, yaşlı ve çocuk akını ile Suriye yolculuğu yapıyorlar.