Göçmen Çocuklar İçin Oyun Atölyesi Kuruldu

UNESCO Uluslararası Göç Kürsüsü ve İzmir Göç İdaresi işbirliği ile Harmandalı geri gönderme merkezinde aileleri ile birlikte sınmacı olarak bulunan göçmen çocuklar için oyun atölyesi kuruldu. Yaşar Üniversitesi’nden yapılan açıklamada; savaşların, yoksulluğun, çatışmaların ve göç yolculuklarının en çok çocukları etkilediği ve mağdur çocuklar için oyun atölyelerinin onların psikolojik sağlığı için faydalı olacağı belirtildi. Ülkemize göç ya da savaş nedeniyle gelmiş ailelerin çocukları için özel olarak düzenlenen oyun atölyelerinde çocuklar kısa sürede olsa güzel vakit geçirebileceklerdir. İzmir’de Harmandalı geri gönderme merkezinde başlatılan uygulamanın Türkiye genelinde yaygınlaştırılması amaçlanıyor.

İzmir Göç İdaresi ve UNESCO işbirliği ile Harmandalı geri gönderme merkezinde başlatılan bir uygulama ile göçmen ailelerin çocukları için oyun atölyesi düzenlendi. Yaşar Üniversitesi Uluslar arası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Ayselin Yıldız’ın koordinatörlüğünü yaptığı uygulama ile Harmandalı geri gönderme merkezinde aileleri ile birlikte beklemek zorunda kalan çocuklar için farklı oyun etkinlikleri düzenlendi.

Göçmen Çocuklar Oyun Atölyesi Etkinlikleri

Göçmen çocuklar için UNESCO ve İzmir Göç İdaresi işbirliği ile Harmandalı geri gönderme merkezinde düzenlenen oyun atölyesinde çocuklar için farklı oyun etkinlikleri yapılıyor. Çocuklar oyun atölyesinin oyun alanında öğretmenlerin ve psikologların eşliğinde oyunlar oynuyor. Kâğıt katlama sanatı gibi çeşitli oynarken öğrenme etkinlikleri yapılıyor. Çocuklar kâğıt katlama tekniği ile uçak, kayık, turna kuşu, pervane, yunus balığı gibi çeşitli nesneleri yapmayı öğreniyor. Çocukların güzel zaman geçirip oyun oynamasını ve oynarken öğrenmelerini sağlayan daha birçok etkinlik yapılıyor.

Göçmen Çocuklar İçin Oyun Atölyesinin Amacı

Yaşar Üniversitesi Uluslar arası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Ayselin Yıldız savaş, yoksulluk, çatışma ve göç gibi durumlar çocuk psikolojisi üzerinde çok kötü etkiler bırakır. Göç yolculuğuna zorlanmış çocuklarında oyun oynamaya hakkı vardır. Yaşanan olaylar nedeniyle en çok mağdur olan çocuklar için kısa sürede olsa oyun oynamak psikolojileri için faydalı olacaktır dedi. Oyun atölyelerinde oyun oynayan çocukların gülümsemesi ve mutlu olduklarını görmek çok güzel açıklamasını yapan Yıldız, hafızalarında yer edecek güzel anılar bırakabilmek için oyun atölyesi uygulaması çok önemli bir adım oldu şeklinde açıklamalar yaptı. Dr. Ayselin Yıldız yaptığı açıklamanın devamında UNESCO ve İzmir Göç İdaresi işbirliği ile düzenlediğimiz oyun atölyesi etkinliği ile geri gönderme merkezlerinde bulunan göçmen çocuklarla güzel vakit geçirmek ve onlara Türkiye’ye dair güzel anılar bırakmak istedik dedi. Oyun oynarken, kendi oyuncaklarını yaparken çocukların yüzlerinde gördüğünüz gülümse hiçbir şeye değişilmeyecek bir mutluluk veriyor. Bir sonraki aşamada göçmen çocukları öğrencilerimizle bir araya getirmeyi planlıyoruz diyen Yıldız, ülkemizin göç gerçeğini yalnızca kamu kurumlarımızın çabaları ile değil el birliği ile hep birlikte sağlıklı bir şekilde yürütmeliyiz dedi.