Cumhurbaşkanı Erdoğan Yabancı Öğrencilere Çalışma İzni Verileceğini Açıkladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 11. UDEF Uluslararası Öğrenci Buluşmaları programının finalinde yabancı öğrenciler ile ilgili bir açıklamada bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan yabancı öğrencilere çalışma izni verileceğini açıkladı. Eskiden yabancı öğrencilere çalışma izni verilmiyordu. Şimdi bu konuda yaptığımız çalışmalar ile hem okuyan hem mezun olan yabancı öğrencilere çalışma izni imkânı sunacağız dedi. Erdoğan, yaptığı açıklamalar ile yabancı öğrencilerin ülkede yaşam koşullarının iyileştireceğini ve Türk öğrenciler ile aynı haklara sahip olacaklarını söyledi. Çalışma izninin yanı sıra ikamet belgeleri ve sağlık hizmetleri konularında da yenilikler yapıldığını açıkladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Uluslararası Öğrenci Buluşmaları UDEF’in final programında yaptığı açıklamalar ile Türkiye’de yaşayan 115 bin yabancı öğrenci için çalışma izni müjdesi verdi. Önceden Türkiye’ye öğrenim için gelmiş olan yabancı öğrencilerin çalışma izni olmadığını fakat yeni düzenlemeler ile yabancı öğrencilere çalışma izni verileceği açıklamasını yaptı. Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptığı konuşmada çalışma izni sorununun ortadan kalkacağını belirtti. Bunun yanı sıra ikamet belgesi ve genel sağlık sigortası konularını da açıklayan Erdoğan, yabancı öğrenciler ülkemizde kendi ikinci vatanı gibi rahat ve huzur içinde yaşayabilirler dedi.

Yabancı Öğrencilerin Çalışma Sorununu Ortadan Kaldırıyoruz

UDEF’te yaptığı açıklamalar ile Cumhurbaşkanı Erdoğan Türkiye’de bulunan yabancı öğrencilerin çalışma sorununun ortadan kaldırılacağını açıkladı. Ülkemizde öğrenim gören 115 bin yabancı öğrenci için çıkartacağımız çalışma izni ile öğrenim görürken ve mezun olduktan sonra çalışma imkânı sağlayacağız diyen Erdoğan, sizleri kendi öğrencilerimizden ayırt etmeyeceğiz dedi. Türkiye’yi ikinci vatanınız gibi kabul etmenizden memnun oluruz diyen Erdoğan her türlü sorununuza çözüm bulacağız dedi.

Yabancı Öğrencilerin İkamet Belgesi ve Sağlık Hizmetleri Yenileniyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yabancı öğrenciler ile ilgili yaptığı açıklamada, ülkemizde bulunan yabancı öğrencilerin tüm sorunlarını çözeceğiz dedi. Misafir öğrenciler belli dönemlerde ikamet belgelerini yenilemek zorundadır. İçişleri Bakanlığı’na bağlı Göç İdaresi Başkanlığı’ndan yenilenen belge için öğrenciler kurum önünde uzun kuyruklarda bekleyerek sıkıntı yaşıyor. Biz yabancı öğrencilerin yaşadığı ikamet belgesi sorununa son veriyoruz diyen Erdoğan, artık yabancı öğrenciler ikamet belgelerini kendi üniversitelerinden yenileyebilecekler dedi. Artık 115 bin yabancı öğrenci Göç İdaresi Başkanlığı’na gitmeden ikamet belgelerini kendi okullarında yenileyebilecekler. Türkiye dünyadaki en gelişmiş Genel Sağlık Sigortası ve sağlık hizmetlerine sahip ülkedir diyen cumhurbaşkanı Erdoğan, yabancı öğrencilerin artık 3 ay beklemeden hemen Genel Sağlık Sigortası kapsamına dâhil olacaklarını açıkladı. Eskiden kalma sigorta pirim borcu olan öğrencilerin gecikme zammı silinerek yalnızca anaparayı ödemeleri yeterli olacaktır şeklinde açıklamalarda bulundu. Amacımız ülkemizde öğrenim gören yabancı öğrencilerin ülkemizde refah ve huzurlu bir yaşam sürmeleridir. Misafir öğrenci sayısını 350 bine çıkartmayı planlıyoruz diyen Erdoğan, ülkemize öğrenim için gelen öğrenciler ülkemizin çocuklarıdır dedi.