Batı Trakya Türk Azınlıklarına Uzun Dönem İkamet İzni

Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği tarafından yapılan açıklamada Batı Trakya Türk Azınlıklarına uzun dönem ikamet izni verileceği açıklaması geldi. Yapılan açıklamada Batı Trakya Türk azınlık toplumunun Türkiye ve Batı Trakya’daki sivil toplum kuruluşları tarafından süre uzatımı yapılacağı bildirildi. Başbakan yardımcısı Hakan Çavuşoğlu 31 Aralık 2017 tarihine kadar Türkiye’ye giriş yapmış olan Batı Trakya Türkleri için uzun süreli ikamet izni verileceği açıklamasında bulundu. Batı Trakya Türk Azınlığı mensubu hemşerilerimiz için 8 Ocak 2018 tarihinden itibaren uzun dönem ikamet izni başvurularını yeniden başlattık şeklinde açıkladı.

Batı Trakya Türk Azınlıklarının uzun dönem ikamet izni alabilmeleri için 8 Ocak 2018 tarihinden itibaren Göç İdaresi Başkanlığı’na başvuru yapmaları gerekiyor. Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği genel başkanı yaptığı açıklamada; Yunanistan Cumhuriyeti pasaportu veya kimliği olanlar (taftota) ve 31 Aralık 2017’den önce Türkiye’ye giriş yapmış olanlar (Türk soylu olarak ikamet izni almış olması veya olmaması fark etmemektedir) www.goc.gov.tr internet adresinde alacakları randevu ile Göç İdaresi Müdürlüklerine müracaat etmeleri gerekmektedir dedi. Geçerli pasaportu olmayan Haymatlos ile İskat ikamet tezkeresi olanlar bizzat illerindeki Göç İdaresi Müdürlüklerine başvurarak uzun dönem ikamet izni alacaklardır. Mevcut ikamet tezkeresi ve çalışma izni olan Batı Trakya bilgesi azınlıkları da yine www.goc.gov.tr internet adresinden e-ikamet başvurusu ile uzun dönem ikamet tezkeresi alabileceklerdir. Mevcut ikamet tezkeresi bulunmayanlar da yine aynı internet sitesinden e- ikametten ilk başvuru şeklinde başvuru yapabileceklerdir.

Uzun Dönem İkamet İzni İçin İstenen Belgeler

Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği tarafından yapılan açıklamada, İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Başkanlığı’nın açıkladığı uzun dönem ikamet izni için gerekli belgeler ile başvuru yapılması gerektiğini bildirdi. Batı Trakya Türk azınlıklarının uzun dönem ikamet başvurusu için gerekli belgeler şunlardır:

*Geçerli pasaportu olan Batı Trakya Türk azınlıkları www.goc.gov.tr internet adresinden e- ikamet linkinden uzun dönem seçerek başvuru formunu dolduracaktır.

*Geçerli pasaportu olmayan başvuru dilekçesi yazacaktır.

*Tebligat formu,

*Taahhütname,

*Pasaport fotokopisi veya İskat ve Haymatloslar için mevcut ikamet tezkereleri,

*Varsa önceki ikamet izin belgesi,

*4 adet biyometrik fotoğraf( son altı ay içerisinde çekilmiş, önden yüz açık, fon beyaz, genişlik 220, yüksek 290 piksel olmalıdır),

*11 yaş üzeri için adli sicil belgesi( Kendi ülkelerinin adli kurumlarından ya da Türkiye Cumhuriyeti adli makamlarından alınabilir),

*İkamet izni kart bedeli( vergi dairesine yatırılacak),

*Gümülcine Başkonsolosluğu’ndan Etabli belgesi( son 6 aya ait olmalıdır),

*Yunanistan kimlik kartı fotokopisi (taftotita).

Batı Trakya Türk azınlıkları tüm bu belgeler ile 8 Ocak 2018 tarihi itibarı ile Göç Dairesi Müdürlüklerine başvuru yaptıklarında uzun dönem ikamet izni alabileceklerdir.