16 İlde Göç İdaresi Müdürlüğü Kurulması Kararı Alındı

Bakanlar Kurulu tarafından resmi gazetede yayınlanan karar ile 16 ilde göç idaresi müdürlüğü kurulması kararı alındı. Yayınlanan karar ile Göç İdaresi Genel Müdürlüğü’nün taşra teşkilatındaki bazı yerlerde ilçe göç idaresi müdürlükleri kurulması karara bağlandı. Bu karar 19 Şubat tarihinde İçişleri Bakanlığı’nın yazısı üzerine Bakanlar Kurulunca kesinleşti. Uygun görülen şehir ve ilçe merkezlerinde göç idaresi müdürlükleri faaliyete geçiyor. Gerekli görülen ilçelerde görev yapacak göç idaresi müdürlükleri Göç İdaresi Başkanlığı’na bağlı yaptıkları çalışmalar ile ülkeye uluslar arası giriş çıkışları ve ikamet belgeleri gibi resmi evrak takiplerini yapacaktır.

İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Başkanlığı’nın kararı ve Bakanlar Kurulu’nun resmi gazetede yayınlanan kararnamesi ile 16 ilde göç idaresi müdürlüğü kuruldu. İl ve ilçelerde kurulan göç idaresi müdürlüklerinin ülkeye gelen yabancılar ve ülkemizden başka bir ilçeye gidecek olan kişiler için büyük bir kolaylık sağlaması amaçlanıyor. Uluslar arası gidiş gelişler için gerekli resmi evrak işlerinin yürütüleceği müdürlükler aynı zamanda misafir öğrenciler ve Türkiye’de yaşayan yabancılar için de hizmet verecektir.

Göç İdaresi Müdürlüklerinin Kurulduğu Yerler

Göç idaresi Başkanlığı’nın kararı ile açıklanan 16 ilde kurulan göç idaresi müdürlükleri gerekli görülen uygun noktalarda kuruldu. Adana’nın Ceyhan ilçesi, Ağrı’nın Doğu Beyazıt ilçesi, Ankara’nın Altındağ ilçesi, Antalya’nın Alanya, Kaş, Kemer ve Manavgat ilçeleri, Aydın’ın Didim, Kuşadası ve Efeler ilçeleri, Balıkesir’in Ayvalık ilçesi, Çanakkale’nin Ayvacık İlçesi, Erzurum’un Aşkale ilçesi, Gaziantep’in Oğuzeli ilçesi, Hatay’ın Reyhanlı ve İskenderun ilçeleri, İstanbul’un Beşiktaş, Beylikdüzü, Kadıköy, Pendik, Sultanbeyli, Bakırköy, Fatih, Küçükçekmece, Ataşehir, Başakşehir ve Gaziosmanpaşa ilçeleri, Kırıkkale’nin Pehlivanköy ilçesi, Kocaeli’nin Gebze ilçesi, Malatya’nın Yeşilyurt ilçesi, Muğla’nın Fethiye, Marmaris ve Bodrum ilçeleri, Şanlıurfa’nın Suruç, Akçakale ve Ceyhanpınar ilçelerinde göç idaresi müdürlükleri kuruldu.

16 İlde Kurulan Göç İdaresi Müdürlüklerinin Görevleri

İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Başkanlığı’na bağlı olarak kurulan göç idaresi müdürlükleri, göç ile ilgili iş ve işlemleri yürütmekle yükümlüdür. Göç politikası kurulunun kararlarını uygulamakla yükümlüdür. Geçici korumaya ilişkin iş ve eylemleri yürütmek ve düzensiz göç ile mücadele etmek, Türkiye’de bulunan vatansız kişileri tespit etmek ve gerekli işlemleri yürütmek gibi birçok görevi vardır. Göç idaresi müdürlükleri göç ile ilgili sorunların yaşandığı ve çok fazla göç alan bölgeler olarak belirlenmiştir. Ülkemize 2011 yılında Suriye’deki savaş nedeniyle göç eden Suriyeliler ile ilgili işlemleri yürütmek de göç idaresi müdürlüklerine ait bir görevdir. Bunun yanı sıra her yıl binlerce öğrenci öğrenim görmek için Türkiye’ye geliyor. Yabancı öğrenciler ile ilgili gerekli ikamet işlerini de göç idaresi müdürlükleri yürütür. Yine Almanya’dan, İngiltere’den ve daha birçok ülkeden Türkiye’ye gelip yerleşmek isteyen yabancı vatandaşlar ile ilgili tüm ikamet işlemlerini göç idaresi müdürlükleri yapar.