16 İl ve İlçede Göç İdaresi Müdürlükleri Kuruldu

Bakanlar Kurulu’nun resmi gazetede yayınlanan kararı ile gerekli görülen 16 il ve ilçelerinde göç idaresi müdürlükleri kurulması kararı alındı. Alınan karar uyarınca 16 il ve ilçede göç idaresi müdürlükleri kuruldu. Göç İdaresi Genel Müdürlüğü’nün taşra teşkilatındaki bazı yerlerde göç idaresi müdürlükleri kurulması kararı İçişleri Bakanlığı’nın yazısı ile Bakanlar Kurulu’nca 19 Şubatta kanun hükmünde kararname ile yürürlüğe girdi. Göç İdaresi Başkanlığı’na bağlı olarak çalışacak olan göç idaresi müdürlükleri uluslar arası ülkeye giriş çıkışları, ikamet izin takipleri, göçmenler ile ilgili işlemler gibi evrak ve resmi işleri yapacaktır.

İçişleri Bakanlığı’na bağlı Göç İdaresi Başkanlığına bağlı olarak çalışacak olan göç idaresi müdürlükleri kurulması resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girdi. Alınan karar ile 16 il ve ilçede göç idaresi müdürlüğü kuruldu. Göçmenlerin takibi ve zorunlu göçün kontrol altına alınması, ülkede izinsiz bulunan kaçak göçmenlerin tespiti, ülkede öğrenim amaçlı bulunan öğrenci işlemleri gibi birçok resmi evrak ve işlemi göç idaresi müdürlükleri yürütecektir.

Göç İdaresi Müdürlüklerinin Kurulduğu 16 İl ve İlçe

Göç İdaresi Genel Başkanlığı’na bağlı olarak çalışacak 16 göç idaresi müdürlüğü şunlardır.

*Adana’nın Ceyhan ilçesi,

*Ağrı’nın Doğu Beyazıt ilçesi,

*Ankara’nın Altındağ ilçesi,

*Antalya’nın Alanya, Kaş, Kemer ve Manavgat ilçeleri,

*Aydın’ın Didim, Kuşadası ve Efeler ilçeleri,

*Balıkesir’in Ayvalık ilçesi,

*Çanakkale’nin Ayvacık İlçesi,

*Erzurum’un Aşkale ilçesi,

*Gaziantep’in Oğuzeli ilçesi,

*Hatay’ın Reyhanlı ve İskenderun ilçeleri,

*İstanbul’un Beşiktaş, Pendik, Beylikdüzü, Kadıköy, Fatih, Sultanbeyli, Bakırköy, Küçükçekmece, Ataşehir, Başakşehir ve Gaziosmanpaşa ilçeleri,

*Kırıkkale’nin Pehlivanköy ilçesi,

*Kocaeli’nin Gebze ilçesi,

*Malatya’nın Yeşilyurt ilçesi,

*Muğla’nın Marmaris, Fethiye ve Bodrum ilçeleri,

*Şanlıurfa’nın Akçakale, Suruç ve Ceyhanpınar ilçelerinde göç idaresi müdürlükleri kuruldu.

Göç İdaresi Müdürlükleri Hangi İşleri Yapar

İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Başkanlığı’na bağlı olarak kurulan göç idaresi müdürlüklerinin görevi göç ile ilgili iş ve resmi işlemleri yürütmektir. Göç müdürlükleri göç politikası kurulunun kararlarını uygulamakla mükelleftir. Göçmenler ile ilgili geçici korumaya ilişkin eylemleri yönetmek göç idaresi müdürlüklerinin yükümlülüğündedir. Türkiye’de bulunan vatansız kişileri tespit etmek ve gerekli işlemleri yürütmek ve düzensiz göç ile mücadele etmek göç idaresi müdürlüklerinin başlıca görevleri arasındadır. Alınan karar ile 16 ilde açılan göç idaresi müdürlükleri en çok göç alan ve göçmenler ile ilgili işlemin yapıldığı yerler olarak seçilmiştir. Türkiye’ye 2011 yılında Suriye’de çıkan savaş sonrası sığınmacı olarak gelen milyonlarca Suriyeli ile ilgili işlemlerde göç idaresi müdürlükleri tarafından yürütülecektir. Yine Türkiye’ye öğrenim görmek için gelen öğrencilerin ikamet ve pasaport işlemleri de göç idaresi müdürlükleri tarafından yapılır. Ülkemize gayrimenkul yatırımı veya iş yatırımı yaparak birçok ülkeden gelen yabancıların evrak ve takip işlerini de göç idaresi müdürlükleri yapacaktır.