E-İKAMET (Elektronik İkamet)

Türkiye’de bulunan yabancı ülke vatandaşları için kullanıma açılmış E-ikamet (Elektronik ikamet) sistemi isminden de anlaşıldığı üzere Elektronik ikamet anlamını taşır ve bu başvuru online olarak yapılır. E-İkamet randevu bir diğer adı ile E-ikamet başvuru olarak da adlandırılabilir.
ÖNEMLİ: E-İKAMET | İl Göç İdaresi Randevu Formu doldurun kaçak duruma düşmeyin.

Uluslararası hukuk kurallarına göre belirlenmiş olan ve bu kurallara göre uygulanması gereken yabancı vatandaşlara tanınmış bazı haklar vardır. Bu hakların korunması ve gerekliliğinin yerine getirilmesi E-İKAMET sistemi ile gerçekleşmektedir. Bu hakların sahibi olan yabancı vatandaş ile Türkiye Cumhuriyeti arasında yasal olarak bağlantı sağlayan ve bu bağlantının devam etmesine olanak tanıyan evraka ise ikamet izni adı verilir.

Türkiye’de İkamet İzni, E-İKAMET (Elektronik İkamet) detaylı olarak açıklanmak gerekirse öncelikle ikamet kelimesinden bahsedilmesi daha doğru olacaktır. İkamet kişinin bağımsız olarak yaşamak istediği yer olarak belirtilmektedir. İkamet belgesi ise Türkiye’de yaşamak isteyen kişilerin yasal haklarını güvence altına alan bir belge olarak karşımıza çıkmaktadır. Bireyin ihtiyaç duyduğu sosyal gereksinimleri ve hukuki kurallar doğrultusunda ülkede yer alan yabancı vatandaşlar için önemli ve gerekli bir nokta olan ikamet izni alınmadığı takdirde büyük sorunlar olabilmektedir. Bu belgenin temininin iyi yapılması ve sonrasında yenileme işlemlerinin de sıkı bir şekilde takip edilmesi gerekmektedir. Geçerli olan ve süresi henüz dolmamış olan ikamet izni belgesine sahip olan yabancı kişilerin ülkeye vize olmadan girip çıkması mümkün olmaktadır. Bu sayede vizesiz, vizeden muaf şekilde Türkiye’ye giriş çıkış gerçekleştirilebilmektedir.

Türkiye’de kalmak isteyen yabancı uyruklu kişilerin kalma süresi eğer 90 günü geçecekse E-İKAMET Başvurusu almaları zorunlu olmaktadır. Yasalar ile bu zorunluluk kesinleştirilmiş ve belirtilmiştir.